تیرچه چیست؟

شاید یکی از قدیمی ترین تکنیک ها در اجرای سقف استفاده از تیرچه می باشد . در گذشته تیرچه ها از جنس چوب ساخنه می شدند البته هنوز هم در بسیاری از مناطق روستایی میتوان این نوع تیرچه را مشاهده نمود . با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از تیرچه ها ابداع شد که البته متاسفانه ایران از نظر انواع تیرچه غیر استاندارد  رتبه اول در دنیا را دارا می باشد . حتی بعضی از تیرچه هایی که در کشور ما رایج است و بسیار مورد استفاده قرار میگیرد فقط ابداع ما بوده ور در هیچ جای دنیا حتی شناخته شده هم نیست و به علت نواقص بسیار زیادی که دارد مورد استفاده قرار نمیگیرد . از جمله این تیرچه ها می توان به تیرچه پاشنه فندوله اشاره کرد.

بعد از جنگ جهانی دوم اروپا با استفاده از صنعت پیش تنیدگی و تیرچه و دال و سقف پیش تنیده به سرعت شروع به ترمیم بافت های آسیب دیده و ساخت و ساز شهری نمود و به علت سرعت عمل بالای این سیستم توانست در این امر موفق باشد . تیرچه در تعریف امروز کشور های اروپایی پیشرفته از جمله آلمان و انگلستان و اسپانیا همان تیرچه پیش تنیده می باشد و شاید اگر یکی از مهندسان اروپایی تیرچه های تولیدی کشور ما را همچون تیرچه پاشنه بتنی و تیرچه کرومیت و تیرچه پاشنه فندوله و تیرچه نیازیت و …. مورد بررسی قرار دهد ایرادات فراوانی از جمله اتصالات و جوش و خوردگی و برش و ….. به آن وارد نمایید که البته به حق نیز می باشد. تیرچه پیش تنیده در طول این سالها تغییرات فراوانی از جمله تغییر در عیار بتن تغییر در طراحی مقطع و …. داشته است و هر روز بهینه تر می شود.

امروز در شرکت تیرچه پیش تنیده ایران تیرچه صنعتی پیش تنیده  با کیفیت جهانی تولید می شود که در همه جای دنیا شناخته شده است و رتبه اول  از نظر کیفیت و قیمت و ظرفیت تولید را در ایران دارا می باشد .