دال های بتنی تولیدی این شرکت به صورت مجوف(سوراخدار) و با استفاده از تکنولوژی پیش تنیدگی بتن تولید می گردد. استفاده از تکنولوژی پیش تنیدگی علاوه بر ایجاد مقاومت خمشی بسیار زیاد موجب کاهش وزن دال بتنی پیش تنیده (هالوکور ) صنعتیبه علت عدم استفاده از میلگرد می گردد ، که همین امر به کاهش قیمت این نوع دال نسبت به دیگر انواع دال ( هالوکور ) نیز کمک میکند. ایجاد سوراخ در دال بتنی پیش تنیده ( هالوکور ) صنعتی به علت کاهش بار مرده بتن جهت افزایش مقاومت سازه دال و سهولت در حمل و نقل می باشد و همچنین از این سوراخ ها به عنوان محل عبور تاسیسات می توان استفاده نمود.

این شرکت مفتخر است برای استفاده از دال در مصارف مختلف ساختمانی و ترافیکی امکان طراحی و تولید انواع دال بتنی پیش تنیده ( هالوکور ) صنعتی با ابعاد و مقاومت های مختلف را دارد. جهت کسب اطلاعات فنی بیشتر در مورد دال های پیش تنیده با مدیر فنی تماس  بگیرید. یک نمونه آزمایش بارگذاری از دال تولیدی این شرکت در محوطه کارخانه تیرچه پیش تنیده ایران  و همانگونه که در شکل مشاهده می کنید علی رقم بارگذاری 20 تن بر روی یک نمونه دال 4 متری تولیدی این شرکت، هیچگونه قوس ویا ترک خوردگی مشاهده نشده و این نشان از مقاومت و کیفیت بالا از دال های تولیدی این شرکت می باشد.

آشنایی بیشتر با دال پیش تنیده

دال بتنی ( هالوکور ) یک عضو سازه ای در ساختمان های امروزی است دال‌های افقی بتنی مسلح، معمولا دارای ضخامتی بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر بوده و عمدتا در سقف طبقات به کار برده می‌شوند. از دال‌های نازک‌تر نیز به عنوان سنگ‌فرش استفاده می‌گردد. در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و صنعتی، هنگام ساختن طبقهٔ هم‌کف، از پی و یاخاک زیر ساختمان، به عنوان تکیه‌گاه برای دال‌های بتنی ضخیم استفاده می‌شود. در ساختمان‌های بلندمرتبه و آسمان‌خراش‌ها نیز با قرار دادن دال‌های بتنی ( هالوکور ) پیش‌ساختهٔ کم‌ضخامت در بین قاب‌های فولادی، سقف هر یک از طبقات را درست می‌کنند. در نقشه‌های فنی، برای نشان دادن دال‌های بتنی مسلح، به اختصار از «r.c.slab» یا «.r.c» استفاده می‌شود. عملکرد حرارتی  در این جا دو موضوع مهم و اساسی دربارهٔ حرارت و گرما وجود دارد. نخستین مورد مربوط به عایق‌کاری کف است.

در ساختمان‌های قدیمی، دال بتنی ( هالوکور ) مستقیما بر روی زمین قرار می‌گرفت که موجب از دست رفتن حرارت اتاق می‌شد. اما در ساختمان‌های امروزی، دال‌های بتنی ( هالوکور ) معمولا بر روی لایه‌ای از عایق، (یونولیت) قرار می‌گیرند. گاهی در داخل دال( هالوکور ) از لوله‌های گرمایش از کف نیز استفاده می‌شود. با این حال هنوز دال‌های عایق نشده، برای ساختن ساختمان‌های دورافتاده‌ای که نیازی به گرمایش یا سرمایش ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این گونه موارد دال بتنی( هالوکور ) را به طور مستقیم بر روی لایه سنگی قرار می‌دهند که این لایه، دمای دال را در طول سال حفظ کرده، گرمایش و سرمایش ساختمان را تامین می‌کند.

جرم حرارتی در دال پیش تنیده یا هالوکور

مورد دوم، جرم حرارتی بالا است که در دیوارها، کف‌ها و جاهایی که بتن در داخل پوشش حرارتی قرار می‌گیرد، کاربرد دارد. اشکالی که وجود دارد در مواقعی است که اتاق به صورت متناوب گرم می‌شود؛ چنان که در نتیجهٔ تاخیر در گرمایش ساختمان، گرم شدن بتن نیز زمان می‌برد. با این حال در مناطقی با نوسانات دمایی بالا در طول روز، این یک مزیت به حساب می‌آید. در این حالت، دال به عنوان یک تعدیل‌کننده حرارت عمل کرده و دمای ساختمان را در روز کاهش و در شب افزایش می‌دهد. طراحی برای افزایش نسبت مقاومت به وزن دال‌ها ( هالوکور )، تعدادی روش طراحی وجود دارد. در همهٔ این طرح‌ها، سطح بالایی دال به صورت مسطح و صاف بوده و سطح پایینی نیز به حالت‌های زیر ساخته می‌شوند: موج‌دار که برای ساختن آن معمولا بتن را در یک سینی فولادی موج‌دار می‌ریزند.

در این نوع از دال ( هالوکور )، مقاومت و خمش در مقابل وزن خود دال مقدار مناسبی دارد. دال موج‌دار را در جهت کوتاه و از سمتی به سمت دیگر استفاده می‌کنند. دال دندانه‌ای (یک‌طرفه) که مقاومت قابل توجهی در یک جهت دارد. دال کلوچه‌ای (دوطرفه) که در هر دو جهت، دارای مقاومت بالایی است. طراحی آرماتورها در دال‌های یک‌طرفه، لنگر مقاوم تقویتی، تنها درجهت کوتاه لازم است. زیرا لنگر در محور کوتاه آنچنان دارای مقدار کمی است که می‌توان از آن صرف نظر نمود. در صورتی که نسبت طول جهت بلند دال ( هالوکور ) به جهت کوتاه‌تر، بیشتر از ۲ باشد، می‌توان دال را به صورت یک طرفه در نظر گرفت. اما در دال‌های دو طرفه، در هر دو جهت، به لنگر مقاوم تقویتی نیاز است. اگر نسبت طول جهت بلند به کوتاه، کوچک‌تر از ۲ باشد، آن‌گاه باید لنگر هر دو جهت را در طراحی بررسی کرد.

عملیات ساخت دال پیش تنیده

عملیات ساخت  سنگ دال بتنی می تواند به صورت پیش‌ساخته و یا اجراشده در محل پروژه باشد. دال‌های پیش‌ساخته ( هالوکور ) در کارخانه تولید شده و به محل انتقال می‌یابند تا در بین تیرهای فولادی یا بتنی نصب شوند. این نوع از دال‌ها ممکن است به صورت پیش‌تنیده صنعتی (در کارخانه)، پس‌تنیده (در محل کارگاه)، یا تنیده‌نشده باشد. لازم است که تکیه‌گاه دال ( هالوکور )  در سازه، از نظر ابعاد به صورت دقیق ساخته شود، تا دال پیش‌ساخته به شکل مناسب در محل خود قرار گیرد. در محل پروژه، دال بتنی با استفاده از قالب‌هایی که خمیر بتن را به داخل آن می‌ریزند، اجرا می‌شود. در حالتی که دال به صورت مسلح اجرا می‌شود، آرماتورهای تقویتی را قبل از بتن‌ریزی در داخل قالب قرار می‌دهند. برای نگه‌داشتن میل‌گردها در داخل قالب، از وسایل پلاستیک استفاده می‌شود تا بتن، به صورت کامل آرماتورهای تقویتی را پوشش دهد.

ممکن است در هنگام اجرای دال کف، از دیوارهای کناری خود ساختمان، به عنوان قالب برای بتن‌ریزی استفاده شود؛ ولی در دال سقف، از قالب‌هایی مانند سینی که توسط داربست‌های موقتی نگه‌داشته شده‌اند استفاده می‌شود که بعد از سفت‌شدن بتن، این داربست‌ها را برمی دارند. قالب‌ها، عمدتا از صفحات و قطعات چوبی، پلاستیکی و یا فولادی ساخته می‌شوند. امروزه، در پروژهای ساختمانی تجاری، معمولا برای بالا بردن کیفیت کار، از قالب‌ها پلاستیکی و فولادی استفاده می‌شود. در حالی که در ساخت‌وسازهایی با بودجهٔ کم استفاده از قطعات چوبی، بسیار رایج است. گاهی هم احتیاجی به استفاده از قالب نیست. برای مثال در دال‌های کف که توسط آجر یا دیوارهای پی احاطه شده‌اند، دیوارها به عنوان کناره‌های سینی قالب عمل می‌کنند.