تیرچه چیست؟

شاید یکی از قدیمی ترین تکنیک ها در اجرای سقف استفاده از تیرچه می باشد. در گذشته تیرچه ها از جنس چوب ساخنه می شدند البته هنوز هم در بسیاری از مناطق روستایی میتوان این نوع تیرچه را مشاهده نمود . با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از تیرچه ها ابداع شد که البته متاسفانه ایران از نظر انواع تیرچه غیر استاندارد رتبه اول در دنیا را دارا می باشد . حتی بعضی از تیرچه هایی که در کشور ما رایج است و بسیار مورد استفاده قرار میگیرد فقط ابداع ما بوده ور در هیچ جای دنیا حتی شناخته شده هم نیست و به علت نواقص بسیار زیادی که دارد مورد استفاده قرار نمیگیرد . از جمله این تیرچه ها می توان به تیرچه پاشنه فندوله اشاره کرد.

بعد از جنگ جهانی دوم اروپا با استفاده از صنعت پیش تنیدگی و تیرچه و دال و سقف پیش تنیده به سرعت شروع به ترمیم بافت های آسیب دیده و ساخت و ساز شهری نمود و به علت سرعت عمل بالای این سیستم توانست در این امر موفق باشد . تیرچه در تعریف امروز کشور های اروپایی پیشرفته از جمله آلمان و انگلستان و اسپانیا همان تیرچه پیش تنیده می باشد و شاید اگر یکی از مهندسان اروپایی تیرچه های تولیدی کشور ما را همچون تیرچه پاشنه بتنی و تیرچه کرومیت و تیرچه پاشنه فندوله و تیرچه نیازیت و… مورد بررسی قرار دهد ایرادات فراوانی از جمله اتصالات و جوش و خوردگی و برش و…. به آن وارد نمایید که البته به حق نیز می باشد. تیرچه پیش تنیده در طول این سالها تغییرات فراوانی از جمله تغییر در عیار بتن تغییر در طراحی مقطع و …. داشته است و هر روز بهینه تر می شود.

امروز در شرکت تیرچه پیش تنیده ایران تیرچه پیش تنیده با کیفیت جهانی تولید می شود که در همه جای دنیا شناخته شده است و رتبه اول از نظر کیفیت و قیمت و ظرفیت تولید را در ایران دارا می باشد .