معرفی تیرچه پیش تنیده

رایج ترین سیستم اجرای سقف در ایران سیستم سقف تیرچه پیش تنیده و بلوک می باشد. با توجه به کافی نبودن تولیدکنندگان استاندارد این نوع تیرچه پیش تنیده و همچنین مشکلات بسیار زیاد تولید تیرچه های استاندارد خرپایی و کرومیت از قبیل:
ضعف آرماتورهای اصلی به واسطه جوش ذوبی – کیفیت پایین بتن پاشنه تیرچه پیش تنیده استاندارد – نبود کاور بتنی مناسب میلگردهای اصلی و در نتیجه خوردگی میلگردهای اصلی – عدم امکان نظارت مهندسین ناظر بر تولید تیرچه پیش تنیده و تیرچه استاندارد و …
به نظر می رسد تیرچه پیش تنیده مناسب ترین جایگزین برای دیگر تیرچه ها می باشد که با توجه به تکنولوژی بالای تولید تیرچه پیش تنیده استاندارد تمامی این مشکلات ذکر شده را برطرف کرده است.
تیرچه پیش تنیده استاندارد از نظر کارایی و اجرا همانند تیرچه های معمولی است همراه با مزایای بسیار که در زیر به آن اشاره می شود:

مزایای تیرچه پیش تنیده:

  • کاهش قیمت خرید تیرچه تا 50 درصد
  • امکان اجرا تیرچه پیش تنیده تا دهانه 12 متر و حذف ستون های میانی ساختمان
  • کاهش مقدار مصرف بتن در سقف به علت بتن اضافی جان تیرچه پیش تنیده حدود 20 درصد
  • کاهش شمع بندی زیر سقف تا 75 درصد
  • عدم نیاز به اجرای میلگردهای فوقانی (که در تیرچه معمولی باید اجرا گردد) و تنها اجرای میلگردهای حرارتی
  • استفاده از بتن با مقاومت بالا (450 کیلو بر سانتی مترمربع) و میلگردهای پرمقاومت با تاب کششی 18000 کیلو بر سانتی متر مربع
  • مقاومت در برابر ترک خوردگی تیرچه استاندارد در نتیجه عدم نفوذ پذیری رطوبت و در نهایت عمر طولانی تر سازه
  • استاندارد تایید شده توسط سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و دارای گواهی استاندارد
  • استاندارد تایید شده توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  • استاندارد تایید شده توسط آئین نامه های داخلی (مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، نشریه 250 و نشریه 543 و نشریه 82 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، آئین نامه بتن ایران آبا) و آئین نامه های خارجی (آئین نامه بتن آمریکا ACI و PCI و …)

لازم به ذکر است تولید تیرچه پیش تنیده بر اساس تکنولوژی روز آلمان و دستگاه های تولید تیرچه پیش تنیده آلمانی و آیین نامه های اروپایی از جمله ACI 318 انجام میگیرد و تیرچه پیش تنیده ایران بزرگترین تولید کننده تیرچه در کشور با ظرفیت روزانه 5 هزار متر طول تولید تیرچه می باشد.

تیرچه استاندارد پیش تنیده با کیفیت و استاندارد جهانی.

ویژگی های فنی تیرچه های بتنی پیش تنیده

مشخصات فنی تیرچه پیش تنیده همانند هر عضو بتنی پیش‌تنیده دیگر بر اساس پارامترهایی همچون مشخصات هندسی مقطع، مشخصات مکانیکی بتن و مشخصات مکانیکی کابل‌های فولادی وایر(wire)، تعیین می‌گردد. بتن بکاررفته در تیرچه‌ها دارای مقاومت ۳۵۰ تا ۵۵۰ کیلوگرم‌ نیرو بر سانتیمترمربع (بسته به تعداد وایر) و وایرهای بکاررفته نیز بر اساس استانداردهای بین‌المللی دارای حداقل مقاومت نهایی ۱۷۵۰۰ کیلوگرم‌ نیرو بر سانتی مترمربع می‌باشند.

مزایای اقتصادی استفاده از تیرچه های پیش تنیده

۱- کاهش قیمت تیرچه پیش تنیده بیش از ۴۰ درصد

به علت مصرف کمتر فولاد در تیرچه‌های پیش تنیده، قیمت این نوع تیرچه نسبت به تیرچه‌های سفالی و بتنی تا بیش از ۴۰ درصد ارزانتر می‌باشد. هم اکنون در کشورهای اروپایی و آمریکایی به دلیل کمبود فولاد و صرفه جویی اقتصادی استفاده از تیرچه‌های پیش‌تنیده رواج بیشتری دارد.

۲- کاهش مصرف بتن تا ۴۰ درصد کمتر از تیرچه‌های کرومیت و سفالی

با توجه به پرشدن جان تیرچه‌های پیش تنیده در کارخانه، در هنگام بتن ریزی سقف‌ها در محل پروژه در حدود ۴۰ درصد مصرف بتن کاهش می‌یابد.

۳- کاهش قیمت بلوک های مصرفی در تیرچه‌های پیش تنیده

به علت ارتفاع کمتر تیرچه‌های پیش تنیده نسبت به تیرچه کرومیت و تیرچه سفالی که در حدود ۱۳ و ۱۵ سانتیمتر می‌باشد به جای استفاده از بلوک‌هایی با ارتفاع ۲۵ سانتیمتر، می‌توان از بلوک‌هایی با ارتفاع کمتر (به شرط فشردگی و استحکام بیشتر بلوک یونولیت در هنگام بتن ریزی) استفاده نمود.

۴- کاهش وزن فولاد فونداسیون و سازه

با در نظر گرفتن وزن کمتر سقف‌های اجرا شده بوسیله تیرچه‌های پیش تنیده، در زمان طراحی و محاسبات از مصرف فولاد در سازه کاسته می‌شود.

۵- سرعت اجرا

کاهش قابل ملاحظه زمان اجرای سقف با استفاده از تیرچه پیش تنیده. عدم نیاز به جک در زیر تیرچه های کوچک و استفاده از جک کمتر در دهانه های بزرگ، همچنین امکان استفاده از مش های پیش ساخته فولادی به جای میلگردهای افت و حرارت نیز بر سرعت اجرای سقف ها می افزاید.